კომპეტენტური პასუხი.
კანონი კონსტიტუციური ორგანოებისა და ინსტიტუტების აღიარების შესახებ.
სტუმარი:
ვახტანგ ხმალაძე - კონსტიტუციონალისტი.
ამერიკის შეერთებული შტატებისა და ირანის წარმომადგენლების შეხვედრა ომანში.
გიორგი ლაბაძე - ამერიკანისტი.
გადაცემის არქივი
შუახევისა და ხულოს 15 სოფლის მოსახლეობა ფართომასშტაბიანი აქციებით იმუქრება. ისინი მაღალმთიან მუნიციპალიტეტში ჰესების მშენებლობას აპროტესტებენ და სახელმწიფოსა და "აჭარისწყალ ჯორჯიას"წარმომადგენლებისგან ზარალის ანაზღაურებას, ან უსაფრთხო პირობების შექმნას თხოვენ. როგორია ხელისუფლების პასუხი და რას აცხადებენ ჰესების მშენებელ კომპანიაში?-ამის შესახებ „კომპეტენტურ პასუხში“ გადაცემის სტუმრები უფლებადამცველი თამაზ ბაკურიძე, სოფელ ჩანჩხალოს მკვიდრი გენადი ზოიძე, აჭარის მთავრობის ადმინისტრაციულ ორგანოებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი კახა შაშიკაძე საუბრობდნენ. პირდაპირ ეთერში აჭარის გარემოს დაცვის გეოლოგიური სამსახურის ყოფილი უფროსი ტარიელ ტუსკია ჩაერთო.
11 თებ 2018
რა იცვლება და რა ცვლილებებს ითხოვს მოსახლეობა აჭარის კონსტიტუციაში, რატომ აცხადებს უმცირესობა რომ კონსტიტუციის ახალი რედაქციით ავტონომიური რესპუბლიკის უფლებამოსილება მცირდება - „კომპეტენტური პასუხის პირველ ნაწილში კონსტიტუციონალისტი მალხაზ ნაკაშიძე და აჭარის უმაღლესი საბჭოს წევრი ევროპული საქართველოდან პეტრე ზამბახიძე საუბრობდნენ. პირდაპირ ეთერში აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის კონსტიტუციის პროექტიქტის განხილვის საორგანიზაციო კომისიის თავისუფალი წევრი - თენგიზ თევზაძე გვერთვებოდა. „კომპეტენტური პასუხის“ მეორე ნაწილში ჩვენი სტუმარი აჭარის უმაღლსი საბჭოს წევრი ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ილია ვერძაძე იყო.
25 იან 2018
2017 წლის შეჯამება. რა გადაწყვეტილებები იქნა მიღებული, რომელიც რეგიონის და ზოგადად ქვეყანის განვითარებას უწყობს ხელს და რა რჩება ისევ გამოწვევად. „კომპეტენტური პასუხის“ პირველ ნაწილში სტუმრები იყვნენ ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირის“ ინტელექტი“ ხელმძრვანელი ლევან გობაძე, პოლიტოლოგი ასლან ლორთქიფანიძე, სახალხო დამცველის წარმომადგენელი აჭარაში ციალა ქათამიძე. პირდაპირ ეთერში ექსპერტი გია ხუხაშვილი ჩაერთო. გადაცემის მეორე ბლოკში აჭარის უმაღლესის საბჭოს მიერ 2017 წელს მიღებული გადაწყვეტილებები საკონსტიტუციო იურიდიულ და საპროცედურო საკითხთა კომისიის ხელმძრვანელმა ნინო ჩხეტიამ შეაჯამა. სოფლის მეურნეობასა და ჯანდაცვის მიმართულებით განხორციელებული პროექტები აჭარის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა ზაალ მიქელაძემ და აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ავთანდილ მესხიძემ.
28 დეკ 2017
რატომ არ აღმოჩნდა საკმარისი სახალხო დამცველის მოწოდება სკოლებში ბულინგის წინააღმდეგ სისტემური ღონისძიებების დასაგეგმად და რატომ გახდა მთავრობისთვის ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში გარემოს უსაფრთხოებაზე ზრუნვა პრიორიტეტული მხოლოდ თბილისსა და წყალტუბოში მომხდარი ტრაგედიების შემდეგ ?- ამ თემაზე „კომპეტენტური პასუხის პირველ ნაწილში ბათუმის 1 საჯარო სკოლის დირექტორი ნატალია მგელაძე და ბათუმის მესამე საჯარო სკოლის პედაგოგი ქეთევან გარაყანიძე საუბრობენ. გადაცემის მეორე ნაწილში კი აჭარის უმაღლესი საბჭოს ვიცე სპიკერი მერაბ კარანაძე და ბათუმის განათლების განვითარებისა და დასაქმების ცენტრის ხელმძღვანელი მაია ქათამაძე. პირდაპირ ეთერში ჩაერთვნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი ნატა ასათიანი და ფსიქოლოგი ქეთევან ბერიძე.
07 დეკ 2017
სახელმწიფოზე ფიქრით ჩაშლილი სპეცოპერაცია უკრაინაში თუ ხელისუფლების სისუსტე? საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტისა და ოდესის ყოფილი გუბერნატორის მიხეილ სააკაშვილის დაკავების წარუმატებელი მცდელობა და უკრაინაში განვითარებული ბოლო დღეების ქრონიკა- სწორედ ამ თემაზე ვისაუბრეთ დღეს „კომპეტენტურ პასუხში. სტუდიაში, ჩვენს შეკითხვებს ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების სპეციალისტი, ასოცირებული პროფესორი, ირაკლი მანველიძე და პოლიტოლოგი ასლან ლორთქიფანიძე პასუხებდნენ. პირდაპირ ეთერში ექსპერტი, პოლიტოლოგი გია ხუხაშვილი ჩაერთო.
05 დეკ 2017
ხარვეზები კანონში თუ კანონის აღსრულების პრობლემა. ვის ევალება შენობებში სახანძრო უსაფრთხოების სისტემის მონიტორინგი და როგორ აპირებს აჭარის მთავრობა ამ პროცესში ჩართვას? გადაცემის პირველ ნაწილში სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის ბათუმის ფილიალის ხელმძღვანელი ნათია აფხაზავა და არქიტექტორი გიორგი რამიშვილი საუბრობდნენ. პირდაპირ ეთერში სასტუმრო „ლეო გრანდის იურისტი კახაბერ წერეთელი ჩაგვერთო. გადაცემის მეორე ბლოკში ჩვენს შეკითხვებს აჭარის უმაღლესი საბჭოს საკონსტიტუციო, იურიდიულ და საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ნინო ჩხეტია პასუხობდა. პირდაპირ ეთერში საქართველოს პარლამენტის ვიცე სპიკერი ილია ნაკაშიძე ჩაგვერთო.
30 ნოე 2017
რა მოხდა 24 ნოემბერს სასტუმრო „ლეოგრანდში“, რა გახდა 11 ადამიანის გარდაცვალების მიზეზი, რამდენად დაცულია შენობებში სახანძრო უსაფრთხოება და ვინ არის პასუხისმგებელი?- სწორედ ეს იყო დღევანდელი ჩვენი საუბრის თემა. გადაცემაში სტუმრად იყვნენ: სახალხო დამცველის წარმომადგენელი აჭარაში ციალა ქათამიძე, საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიისა და რადიოს რეპორტიორი ირინა წუწუნავა, საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს აჭარის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე მამუკა თურმანიძე და დემოკრატიის ინსტიტუტის აღმასრულებელი დირექტორი არჩილ ხახუტაიშვილი. პირდაპირ ეთერში მსახიობი კახა მიქიაშვილი და ევროკავშირის ექსპერტი მშენებლობის საკითხებში , საინჟინრო აკადემიის აკადემიკოსი მალხაზ ბედიაშვილი გვერთვებოდნენ.